Jak rozeznat pravé perly

Existuje více způsobů. I když na první pohled mohou umělé a pravé perly vypadat úplně stejně, pomůžeme vám naučit se tyto rozdíly rozeznat.

Někteří prodejci doporučují zkoumat perly vizuálně především tvar, lesk, povrchové vady perel .... -Ano, můžete to udělat jako první krok, ale tato metoda vám nezaručí 100% výsledek, zejména pokud jste v této oblasti laik. Při porovnání perel na náhrdelníku by měly umělé perly vypadat stejně, bez povrchových vad, naproti tomu pravé perly by se měly nepatrně lišit tvarem, leskem i chybičkami na povrchu. Z vlastní zkušenosti znám příklady, že mnoho zákazníků se nechalo oklamat jen "díky" této metodě rozpoznávání. V zahraničí, ale i u nás v České republice  se prodávají umělé perly,  kterým výrobci záměrně při výrobě mírně zdeformují tvar, případně přidají na povrch,jakože přírodou vytvořenou nedokonalost. A pokud navíc prodejce sám nerozezná tento "podfuk", s klidným svědomím vám prodá umělé perly a bude tvrdit, že jsou pravé. 

Naopak pokud kupujete kvalitní šperk jen s jednou perlou a nemáte ji s čím porovnat, případně kupujete sadu šperků s 2 - 4 perlami v nejvyšší kvalitě, perly se jeví úplně stejné - dokonale kulaté, bez jediné chybičky na povrchu (například naše perly v nejdražších špercích).

Spolehlivější způsob určení pravosti perly (perel) je jemné otření perly o zub. Umělá perla vám bude po zubu klouzat - pocit srovnatelný s otřením plastu o zub, případně otřením nějakého lakovaného materiálu. Nebude to nepříjemný pocit. Pokud potřete o zub pravou perlu přiměřenou silou (při velmi jemném tření rovněž rozdíl nezjistíte), budete mít pocit nepříjemný, jako kdybyste o zub třely malý kámen -budete cítit trochu drsný povrch. 

Nejspolehlivější způsob (bez použití kladiva) je pokud potřete dvě perly o sebe také přiměřenou silou. Pokud máte perly už doma, není problém - pokud perly jen kupujete, dávejte pozor,  aby vás prodejce při této zkoušce neviděl. Při nepřiměřeně velké síle, by se mohl povrch perly poškodit. 

Umělé perly budou po sobě klouzat, jako když o sebe třete dvě plastové korálky - pocit jakoby byly naolejované. Povrch se při tření nemění - zůstává bez známek poškození, na povrchu se neodírá perleť.

Pravé perly při vzájemném tření po sobě nekloužou, jsou jakoby drsné - pocit jako když o sebe třete dva kamínky a navíc se z povrchu perel odírá jemný prášek - perleť. Třít třeba opravdu přiměřeně aby se povrch perel nepoškodil. 

No, a pokud stále nemáte jistotu, vezměte si zmíněné kladivo a porovnejte to,co vám vznikne po udeření na perlu s obrázky na našem videu.
© 2019 - www.perlycz.cz - All right reserved. - Created by Top