Perly dle místa vzniku

 

Sladkovodní perly

   Jsou nejvíce rozšířené typy perel. Vznikají v sladkých vodách rybníků, řek a jezer. Sladkovodní perly jsou produkovány ve více typech perlorodek. Nejznámější jsou z rodu Hyriopsis. Nejvíce jsou rozšířeny ve sladkých vodách Číny, Japonska a USA. Sladkovodní mlži mají na chov méně náročné podmínky a jejich úmrtnost je mnohem nižší než u mořských měkkýšů. Cizí předmět, který vnikne nebo je implantován dovnitř lastury je obvykle část tkáně jiného mlže, který produkuje perleť.
   
Sladkovodní perly vznikají na povlaku tkáně, která se nachází na obou stranách lastury. Tkáň sladkovodních mlžů je mnohem větší než například tkáň Akoya měkkýše a tyto mohou vyprodukovat až 25 perel na každé straně lastury. Naproti tomu Akoya měkkýš může vyprodukovat maximálně 2 perly ve stejném období. Na perlových farmách se do každé z lastur vkládá až 50 kousků tkáně jako zárodek. Tento proces je znám pod pojmem implantace. Po tomto procesu mlži považují vložené zárodky za škůdce, začnou vylučovat perleť a postupně obalovat tyto kousky. Růst perly je 2-6 let. Nevýhodou uvedené masové produkce perel může být potom v mnoha případech jejich kvalita.
   
Sladkovodní perly vysoké kvality jsou opravdovou vzácností. Perly jsou obyčejně tvořeny ze 100% perletí ve srovnání s mořskými perlami, které obsahují pevné izolované jádro - zárodek. Povrch perleti není tak dokonale ukončen jako například při Akoya perlách a také podle tohoto znaku jsou sladkovodní perly ohodnocovány a zařazeno do různých tříd kvality. Jsou ohodnocovány i podle jejich životnosti, různorodosti, velikosti a v neposlední řadě i podle jejich dostupnosti. Běžná velikost sladkovodních perel je v rozmezí 1-13 mm, ale najdou se i výjimky větších průměrů. Nenapodobitelný tvar a široké spektrum barev sladkovodních perel kombinované s jejich atraktivní cenou z nich dělají favority pro výrobce šperků, obchodníky a všechny spotřebitele.

Akoya perly

   Jsou mořské perly pocházející z Akoya ústřic (Pinctada fucata martensii, Pinctada fucata fucata). Tyto perly vděčí svoji popularite svému dokonalému tvaru, vysokému lesku a příznivé ceně v porovnání s ostatními mořskými perlami. Velká většina Akoya perel má dokonale sférický tvar nebo málo odlišný od tohoto tvaru. Akoya perly se začaly pěstovat v Japonsku, ale v posledních letech se jejich pěstování velmi rozšířilo do Číny. Pěstují se také v některých částech Vietnamu a Thajska a v několika dalších menších oblastech.
   
Akoya ústřice je nejmenším producentem, který se používá na perlových farmách. Proto velikost Akoya perel není až taková jako u ostatních perel. Růst perel se pohybuje v rozmezí 1-2 let. Jsou bílé nebo krémové barvy a mohou mít šedý, modrý, zlatožlutý nebo růžový nádech. Akoya perly nejsou nikdy přirozeně černé. Každá černá Akoya perla podstupuje ozařování nebo hloubkové přibarvování. Tloušťka vrstev perleti může být jen kolem 0,5 mm na rozdíl od sladkovodních perel. Oproti sladkovodním perlám mají vyšší jas a lesk.
   
Ačkoliv většina Akoya perel větších než 8 mm pochází z Japonska, velmi často se perly menší než 8 mm do Japonska dovážejí právě z Číny. Běžná velikost Akoya perel nepřesahuje 9,5 mm, ale výjimečně mohou narůst do velikosti až 11 mm. Akoya perly jsou vícenásobně cennější než sladkovodní perly stejné kvality. Jsou nejschodnejší cestou, pokud chcete vlastnit nádherné mořské perly za dostupnou cenu.

Perly Jižního Pacifiku

   Perly jižního Pacifiku z hlediska původu perel zahrnují oblasti od jižní části Číny po severní část Austrálie jako Thajsko, Indonésii, Filipíny, jihovýchodní Asii, Francouzskou Polynésii až po Tahitské ostrovy, ale pěstují se i na celém pobřeží Austrálie. Tyto oblasti se považují za pozůstatky přirozených nalezišť velkých ústřic, které se jmenují Pinctada maxima.
   
Tento měkkýš byl schopen narůst i více než 30 cm v průměru. I to je důvod, proč je tento měkkýš schopen vytvořit mnohem větší perly než ostatní mořští měkkýši. Můžeme vidět 4 různé faktory, které mají vliv na větší velikost perel jižních moří. Jsou to velikost měkkýšů Pinctada maxima, velikost pevného zárodku vkládaného do měkkýšů, příznivé místo výskytu měkkýšů a doba vývoje a růstu perly. Čistá voda bohatá na plankton tvoří perfektní prostředí. Délka jeho života se odhaduje také větší než při Akoya měkkýších.
   
Ústřici Pinctada maxima se daří pouze v přirozeném teritoriu a proto se tyto ústřice sbírají v oceánu a přemísťují se jen do nedalekých oblastí, kde se udržují a pečlivě kontrolují při vývinu a růstu perel. Potřebují mnohem příznivější podmínky pro tvorbu perel a proto jsou perly mnohem vzácnější než ostatní druhy. Měkkýš je schopen vytvořit pouze jednu perlu v čase. V průběhu několika let může vyprodukovat perlu i více než 3 krát. Čas vzniku těchto perel je 2 až 4 roky. Jejich obvyklá velikost je kolem 13 mm, ale sbírají se už od velikosti cca 9mm.
 
Největší perly dosahují až 30 mm v průměru. Barva těchto perel začíná od na pohled bílé až po medovozlatou s nádechy šedé, modré, krémové a růžové. Pouze malé procento perel jižního Pacifiku je kulatých a stejných z každé strany a perfektní tvar se považuje za vzácnost. Lesk těchto perel je hluboký, sametový a představuje luxus a prepych.

Tahitské perly

I když se tyto perly volají Tahitské, nepocházejí z Tahiti. Tahiti jsou pouze hlavní obchodní základna pro ostrovy, které produkují Tahitské perly. Pěstují se ve Francouzské Polynésii, na Cookových ostrovech, ostrovech Mikronésie a dokonce v určitých částech Japonska, Thajska a Filipín.

Perly vznikají v černých perlorodkách Pinctada margaritifera a jejich barva je přirozená - tzn. ústřice tvoří přirozeně tmavou barvu ve srovnání s černými sladkovodními nebo Akoya perlami. Jejich barva může být černá, svetločerná až šedá a nejvzácnější barva je paví zelená (barva pavího pera). Perly rostou v perlorodce 18 až 24 měsíců a jejich velikost se pohybuje v rozmezí od 8 do 18 mm podle velikosti jádra perly. Síla perleti tahitských perel je 1-2 mm.

Tahitské perly jsou synonymem kouzelné moci a perfekcionality. Jejich cena nezávisí přímo od jejich velikosti, ale je z velké míry závislá na neuvěřitelném uspořádání úplného perleťového spektra barev. Tahitské perly jsou unikátní a vzácné i z důvodu složitého procesu vzniku.
 
© 2023 - www.perlycz.cz - All right reserved. - Created by Top