Péče o perly a šperky s perlami

     

Většina šperků z perel je vzácná a proto je velmi důležité, abyste o ně pečovali. Perly jako královny kamenů jsou však citlivé na různé vnější vlivy.

Perly tvoří asi 93% uhličitanu vápenatého, 4,5% bílkovin (conchiolin) a zbytek tvoří voda. Perleť je tvořena vrstvami šestihranných krystalů uhličitanu vápenatého a conchiolin hraje roli při držení těchto krystalů pohromadě.
Tvořeny jsou živými organismy, proto je třeba dávat pozor na jejich skladování. Perly mohou v nepříznivých podmínkách při nesprávném skladování ztratit lesk i barvu. Pokud jsou však perly kvalitní, je možné udržet lesk dlouhá léta tím, že budete věnovat pozornost následujícím doporučením:
 
Necháte-li perly dlouhou dobu vystavené ultrafialovým paprskům, perly mohou zežloutnout. Tak jako slunce vytáhne barvu z oblečení, tak mohou ultrafialové paprsky světla perly „spálit“. Nejlepší je skladovat na tmavém místě mimo dosah světla. I když jsou ale perly citlivé na ultrafialové paprsky, není třeba se bát, jsou-li vystaveny při běžném nošení slunci pár hodin. Vystavovat je slunečním paprskům při opalování nebo celodenních výletech se nedoporučuje.
 
Při náhlých změnách vlhkosti a teploty na povrchu perel kondenzují kapky vody. Když tyto kapičky na povrchu perel zaschnou, způsobí velmi mírné narušení povrchu. I nejmenší kyselost kapiček perleť narušuje. Když perla vlhkost absorbuje, velmi mírně zvětší svůj objem. Také když vyschne, velmi mírně ho zmenší. Toto opakované roztahování a smršťování může způsobit, že z malých prasklin v perle přerostou velké praskliny. Není problém s občasnou kondenzací, expanzí a smršťováním několikrát. Pokud se však tyto procesy budou opakovat každý den, jednoho dne mohou způsobit perlám velké škody.
 
Perly by proto měly být skladovány na místě, které není příliš suché ani příliš vlhké, a v prostředí, kde se vlhkost jen málo mění. Neukládejte je do materiálů, které vlhkost sají. Perly mohou dokonce prasknout, jsou-li uloženy v příliš suchém prostředí.
 
Kromě toho, že perly mají menší tvrdost než ostatní vzácné kameny a kování šperků, snadno se poškodí působením chemických látek jako například ocet, citrónová šťáva, soda bikarbona, saponáty, bělidla, čistící prášky, chlór, mýdla... Kromě toho, že tyto látky mohou proniknout i dovnitř perly v místě navrtání pro navlečení a mají za následek vysušení, zkřehnutí navrtaných okrajů a ztrátu lesku perel, rozleptávají i povrch perel.
 
Kosmetiku, parfémy a spreje aplikujte vždy před okrášlením se perlovými šperky. Je důležité nedopustit, aby perly přišly do kontaktu s jakýmikoli agresivními látkami. Pokud po nošení zůstane na perlách kožní výměšek soli z potu a mastnota, za určitou dobu se zničí jejich lesk. Proto povrch perel před odložením vždy otřete jemným suchým a čistým hadříkem.K čištění perel nikdy nepoužívejte zubní kartáčky nebo jiné abrazivní materiály. Rovněž se vyhněte čištění ultrazvukem, protože vibrace mohou perly poškodit a perla může dokonce prasknout. Nepoužívejte čištění párou ani chemické prostředky.
 
Nenoste perlové šperky, je-li hedvábná nit na které jsou perly navlečeny mokra. Nit se snáze natáhne, zvětší se vzdálenost mezi perlami, sníží se funkčnost uzlíků a na nit se snáze nachytají nečistoty, které je obtížné odstranit. Uzlíky mezi perlami pomáhají nejen v bezpečnosti při roztržení a hezčímu vzhledu, ale brání přílišnému tření perel mezi sebou a tím i poškozování jejich povrchu.
 
Šperky nenoste při výkonu těžkých prací, v prašném prostředí a v prostředí s agresivními výpary a před koupáním nebo sprchováním je odložte. Šperky s kameny a perlami nenamáčejte ve vodě a saponátech. S perlovými šperky se nekupte. Stříbrné šperky reagují na různé chemické prostředky zčernáním. Zčernání stříbra může způsobit i reakce těla a agresivního potu.
 
Pamatujte, že šperky z perel jsou velmi jemné a styk s ostrými nebo drsnými materiály může poškrábat jejich povrch. Neuschovávejte je proto spolu s jinými šperky, zejména ne s takovými, kde jsou zasazeny přírodní nebo syntetické drahokamy. Náhrdelníky a náramky z perel navlečené a uzlíkované na hedvábné niti skladujte položené a ne zavěšené, aby se zabránilo nadměrnému natažení působením vlastní hmotnosti šperků.

Neodkládejte šperky do blízkosti věcí obsahujících síru, gumu nebo lepidlo. U plochých, lisovaných nebo pletených řetízků se vyvarujte ostrému ohybu a před spaním je vždy odkládejte. U speciálně upravovaných šperků (např. pískováním, matováním, rhodiováním, pozlacením...) dochází denním nošením k ošoupání, což se nepovažuje za vadu šperku.
Perla je citlivá na teplo. Při velkém zahřátí ztrácí barvu a lesk, proto zabraňte vystavení perlových šperků vysokým teplotám.
Šperky z perel dávejte čas od času přeuzlíkovat profesionálnímu klenotníkovi podle toho, jak často je nosíte a podle stavu hedvábné nitě a uzlíků na špercích. Ujistěte se, zda se klenotník specializuje na perly a používá hedvábné nitě nebo nylonová vlákna, která jsou pro tyto šperky určena.
 
Pokud se budete řídit těmito jednoduchými pravidly, vaše perlové šperky vydrží celý život a mohou být darovány dalším generacím.
 
© 2022 - www.perlycz.cz - All right reserved. - Created by Top