Jak nakupovat perly a šperky z perel?

Při perlách vyžadujte přesný popis - druh perly, velikost, tvar, lesk, výskyt povrchových vad navíc pokud fotografie šperku v internetovém obchodě je pouze ilustrační a vytvořená v nějakém grafickém programu. Více o hodnocení perel zde. Při náhrdelnících nebo náramcích ze vzácnějších perel si všímejte, zda má šperk mezi každou perlou uzlík a celkovou délku. Nelze porovnávat cenu 40 cm náhrdelníku bez uzlíků a 45 cm náhrdelníku s uzlíky při stejné velikosti a kvalitě perel. Na důvěryhodnosti přidají kladné reference od spokojených zákazníků, které dobrý prodejce pravidelně zveřejňuje. Při kombinaci perel se zlatem vyžadujte zvlášť hmotnost zlata a celkovou hmotnost šperku (někteří prodejci uvádějí hmotnost šperku jen celkovou (kov + perly), což je pro zákazníka dost zavádějící. Při špercích z levnějších sladkovodních perel tvoří hodnotu šperku převážně drahý kov.

Uvedu příklad:

Zákazník chce koupit jednoduché napichovací náušnice ze zlata s perlami.

Prodejce č. 1 má k fotografii (vytvořené v grafickém programu - krásný obrázek dokonalých perel) na webové stránce uvedenou informaci: druh šperku - perlové náušnice v kombinaci se 14kt. zlatem, hmotnost 2,50 gramu, cena 2100 KČ.

Prodejce č. 2 má k fotografii náušnic (vytvořené v grafickém programu - krásný obrázek dokonalých perel) uvedenou informaci: druh šperku - sladkovodní perly velikost 8 mm, kov - 14kt. zlato, hmotnost 2,50 gramu, cena 2600 KČ.

Prodejce č. 3 má k autentické fotografii náušnic (nemusí být dokonalá jako fotografie vytvořena v grafickém programu) uvedenou informaci: náušnice ze sladkovodních perel velikosti 8-8,5 mm kvality AAA - kulatý tvar, hladký povrch, vysoký lesk, kov - 14kt. zlato s hmotností 0,80 gramu, cena 3400 KČ.

Pojďme se na to podívat blíž.

 - fotografie i cena náušnic u prodejce č. 1 je nejzajímavější. Ale pozor! Ve skutečnosti prodejce č. 1 prodává umělé perly s minimální hmotností zlata - řekněme 0,40 gramu. (Mnoho prodejců dokonce i značkových uvádí název "perlové náušnice" nebo "přívěsek, prsten s perlou" pro šperky s umělými perlami a vědomě "lže" méně znalého zákazníka)

-prodejce č. 2 prodává opravdu sladkovodní perly, ale prodává perly s nižší kvalitou. Podle obrázku vytvořeného v grafickém programu ani podle popisu to nezjistíte! Takže prodává řekněme 0,5 gramu zlata (což se běžně prodává za cca 800 KČ) a dvě perly 8 mm v kvalitě A (cca 260 KČ) za 2600 KČ! 

- prodejce č. 3 má vyfocené na webu autentické náušnice - perly nemusí vypadat tak dokonale jako perly vytvořené v grafickém programu, nejvyšší cena. Takové náušnice méně znalý zákazník ze svého výběru vyloučí a nezkoumá podrobnosti vedoucí k tvorbě výsledné ceny, i když je opodstatněná a vzhledem na kvalitu nejpřijatelnější.
 
Po uvedení příkladu můžete vidět praktiky některých současných prodejců. Při výběru buďte důslední a opatrní a vyvarujete se nepříjemným zklamáním.

Délka náramků a náhrdelníků z perel

Při výběru délky náramku nebudete mít problém. Základní informace je obvod zápěstí. Délka náramků i náhrdelníků bývá uvedena včetně uzávěru v nataženém stavu. Dávejte pozor na velikost perel. Náramek z perel velikosti 5 mm při natažené délce 20 cm bude mít vnitřní obvod na ruce už jen 18,4 cm a z perel velikosti 9 mm to bude už jen 17,2 cm. Pokud nemáte jistotu, kontaktujte nás.
 
Náhrdelníky podle délky můžeme rozdělit do těchto typů:

Perlové náhrdelníky - dĺžky

Záměrně na ilustračním obrázku neuvádíme délky jednotlivých typů náhrdelníků z důvodu, že ne každý krk je stejný - v popisu jednotlivých druhů níže jsou orientační délky pro běžné postavy. 

„Límec“  - Collar

Jde o náhrdelník dlouhý 25 až 33 cm, těsně obepínající krk. Často je vyhotoven ze dvou a více řad perel. Je ideální pro ženy, které nosí rady košile a šaty s výstřihem do V nebo bez ramínek.

     perlový náhrdelník collarperlový náhrdelník collar 
 
„Obojek“   Choker

Náhrdelník je vázán na délku 35 až 41 cm a nosí se volnější kolem krku jako Límec. Tento klasický a univerzální kousek dodá jemnou eleganci do Vašeho pracovního dne a stejně zvýrazní Vaši krásu při neformální romantické večeři. Je vhodným doplňkem k lodičkovým výstřihům či asymetrickým výstřihům, které může být jinak problém doplnit vhodným šperkem.

    perlový náhrdelník - chokerperlový náhrdelník - choker
 
„Princess“

Délka tohoto typu náhrdelníku je 43 až 48 cm. Patří mezi nejžádanější a klasicky vkusná délka přispívá k vytvoření jemného vzhledu. Je to ta nejlepší volba, pokud si budoucí majitelka není úplně jistá výběrem délky.

perlový náhrdelník - princess    perlový náhrdelník - princess    perlový náhrdelník - princess
 
„Matinee“ 

Délka je 50 až 60 cm. Jde většinou o dvě různě dlouhé šňůry perel stejné velikosti. Dobře doplní elegantní pracovní oblečení a přidává na profesionálním vzhledu. Jako doplněk večerních šatů zprostředkuje pocit důvěry a luxusu.

perlový náhrdelník - matinee    perlový náhrdelník - matinee
 
„Opera“  

Náhrdelník dlouhý 70 až 90 cm. Lze jej nosit jako jediný doplněk k oblečení s vysoce položeným výstřihem. Pokud ho stočíme do dvou řad, můžeme jej nosit jako dvouřadý Obojek. Svázáním na krku nebo nad poprsím vytvoříte vintage styl, který je současným populárním módním trendům. Původně se tato délka náhrdelníku nosila k večernímu společenskému oblečení, ale dnes se běžně kombinuje s ležérním oblečením, kterému dodává svěžest.

perlový náhrdelník - opera    perlový náhrdelník - opera    perlový náhrdelník - opera
 
„Šňůra“ Lariat, Rope

Náhrdelník delší než 115 cm. Tato luxusní délka může být tak elegantní jako i sexy. Může se několikanásobně stočit a vytvořit tak úchvatný mnohořadový náhrdelník typu Obojek. Velmi populární způsob jak nosit náhrdelník typu Šňůra je jeho svázání a přehození přes rameno - takovýmto způsobem zvýrazní hluboký výstřih.

perlový náhrdelník - lariat, rope    perlový náhrdelník - lariat, rope    perlový náhrdelník - lariat, rope
 

Uzlíkované či neuzlíkované?


Náhrdelníky a náramky z perel dnes většina prodejců nabízí uzlíkované - tzn. mezi každou perlou je navázán uzlík, který zabrání rozsypání perel z celého náhrdelníku při náhodném přetržení. Druhým neméně důležitým důvodem použití uzlíků je to, že uzlíky brání přílišnému tření perel mezi sebou a tím i poškozování jejich povrchu. V neposlední řadě je to hezčí vzhled šperku s uzlíky. Uzlíkování šperků z perel je odborná a časově náročná práce. Tyto šperky třeba dát čas od času preuzlíkovať na novou nit podle toho jak často je nosíte a podle stavu nitě a uzlíků profesionálnímu klenotníkovi, který se na perly specializuje. Výjimkou neuzlíkovaných mohou být levné náhrdelníky a náramky, při kterých by cena práce mohla přesáhnout cenu celého neuzlíkovaného šperku.
 

Výběr šperků dle různých aspektů


Výběr šperku pro sebe není až takový problém. Znáte se, víte, co Vám přistane, případně v čem se dobře cítíte. Horší to je při výběru šperků pro někoho, koho velmi neznáte. Ačkoliv při koupi přes internetový obchod máte možnost vrátit šperk bez udání důvodu do 14 pracovních dnů od převzetí, nabízíme Vám několik tipů na výběr toho nejvhodnějšího.
Obecně platí, že mohutnější šperky se hodí "mohutnějším" ženám a jemnější tím subtilnějším. Při špercích z perel platí, že velikost perel vybíráme podle věku, postavy, ale i společenského postavení obdarované osoby. Malé perly do 6-7mm sluší mladším, subtilnějším a jednodušším ženám, velké perly nad 9mm se hodí mohutnějším, starším a extravagantním dámám. Náhrdelník z 5mm perel věru nevypadá dobře na mohutnější prezidentce. Barvy šperků vybíráme i podle typu ženy (bruneta, blondýna), ale i barvy pleti. Tmavším typem sluší více tmavé barvy šperků, blondýnám zas bledší. Bílými perlami ale nikdy nic nezkazíte. Při výběru šperku netřeba zapomenout ani na barvu svého "šatníku". Modrý kostým s rubíny nikoho nenadchne :-) 

Při výběru šperků je třeba se řídit i aktivitou, při které budou využívány. Nápadnější šperky vybereme na plesy a párty, jemnější na promoce a stužkové slavnosti. Maminy by si měli dát pozor při výběru náušnic a náhrdelníků když se věnují svým miminkům. 

Náušnice jsou nejžádanější šperk, protože se dají nosit stále a nepřekážejí např. při práci nebo sportu. Lidé si jich také nejdříve všimnou, protože jsou v nejtěsnější blízkosti obličeje. Podle typu obličeje náušnice budete i vybírat. Pro kulatý typ obličeje vyberte déle visící náušnice, které obličej opticky prodlouží. Pro podlouhlou tvář se hodí skoro všechny druhy náušnic. Vyhněte se pouze podlouhlým visícím náušnicím. Pro trojúhelníkovou tvář se hodí rovněž množství tvarů a typů náušnic. Vyhněte se těm, které zdůrazní typ obličeje - trojúhelníkem. K hranaté tváři se hodí jemnější a oblejší tvary náušnic, které zjemní ostré obrysy. 

Prsteny musí vybírat podle čísla. U nás platí, že velikost prstenu je délka obvodu v milimetrech. Nejméně rizikové je koupit nový prsten darované osobě podle prstenu staršího (jděte s ním do klenotnictví, kde Vám ho změří a řeknou přesnou velikost). Pokud kupujete prsten pro sebe přes e-shop a nevíte velikost, postupujte následovně: 
Je důležité, aby vaše ruce měli normální teplotu tzn. aby nebyly příliš teplé nebo studené, což může zapříčinit, že za normálních okolností prsten bude velký nebo malý. 

1.spůsob: 

Na změření vnitřního obvodu (v mm) za pomoci papírového proužku budete potřebovat tenký proužek papíru (nebo provázek) a pravítko. Z papíru vystřihněte delší kousek asi 3 mm široký a obtočte kolem prstu (blíže ke kloubu), který chcete změřit. Místo, kde se papírek překrývá, označte. Změřte pravítkem délku papírku mezi začátkem a učiněnou značkou. Velikost (v mm) odpovídá velikosti prstenu např. délka 57 mm, odpovídá prstenu velikosti 57. Pokud máte větší klouby, třeba brát ohled na to, aby Vám prsten přešel přes kloub, pokud máte pochybnosti o velikosti vždy je lepší jít o velikost výše než níže. 

2.spůsob: 
 
Použijte na změření prstenu, který již nosíte. Pozor! měřte vnitřní průměr prstenu v desetinách milimetru (viz. obrázek) a jeho velikost lze vynásobit konstantou π = 3,1415

spôsob merania veľkosti priemeru prsteňa

Například pokud používáte posuvné měřítko a vnitřní průměr je např. 17,2 mm, vaši velikost si vypočítáte 17,2 x 3,1415 = 54,03. Velikost prstenu je 54. Je důležité, abyste měřili na desetiny milimetru, protože 1 mm na průměru znamená změna velikosti až 3 čísla. Případně můžete použít následující tabulku:

tabuľka na výpočet veľkosti prsteňa podľa vnútorného priemeru

Případně postupujte podle tohoto videonávodu.
Neobávejte se perlové šperky nosit. Jsou třešničkou na dortu a udělají Vás ještě dokonalejší, jaká jste.
© 2023 - www.perlycz.cz - All right reserved. - Created by Top